Szeptember végén első alkalommal érkeztek az MVM Paksi Atomerőműbe olyan friss atomerőművi fűtőelem-kazetták, amelyeket légi úton szállítottak Magyarországra. Az Országos Atomenergia Hivatal a szigorú nemzetközi előírások és ajánlások figyelembevételével engedélyezte a mostani, repülővel történő szállítást, amely fontos mérföldkövet jelent hazánk számára, mivel a gyakorlatban is alkalmazható alternatív megoldást kínál a vasúti szállítás mellett, növelve a Paksi Atomerőmű üzemanyag-ellátásának megbízhatóságát.
Az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Intézkedési Terv gondozását végző Felsőszintű Munkacsoport (FMCS) idei harmadik ülésének 2014. szeptember 25-én az OAH adott otthont. A napirend szerint az FMCS ülésén először a miniszteri felelősségek rendszerének áttekintése történt meg. A felülvizsgálatot az idei kormányzati átalakulás indokolja.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség támogatásával egyhetes tudományos látogatást tettek hazánkban az indonéz nukleáris biztonsági hatóság és a katasztrófavédelmi hatóság munkatársai, Abdul Qohhar és Medi Herlianto. A szakemberek az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszer felépítéséről és fontosabb feladatairól, valamint az egy évvel ezelőtt megtartott ONER-3-2013 Nemzeti Nukleárisbaleset-elhárítási Gyakorlatról kaptak átfogó tájékoztatást.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség éves közgyűléséhez kötődően szeptember 25-én immár 30. alkalommal került sor a szabályozó hatóságok vezető tisztségviselőinek találkozójára. A rendezvény lehetőséget biztosított arra, hogy a résztvevők információt cseréljenek aktuális szabályozási kérdésekről és tendenciákról.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség éves közgyűléséhez több kiemelt nemzetközi esemény is kapcsolódik, a Tudományos Fórum egyike ezeknek. A szeptember 23-24. között Bécsben megrendezett konferencián azokra a tudományos és technológiai eredményekre fókuszáltak a szakemberek, amelyek a radioaktív hulladékok biztonságos kezeléséhez kapcsolódnak.
2014. szeptember 15-én a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója megnyitotta a NAÜ ez évi harmadik kormányzótanácsi ülését Bécsben. A 35 ország képviselői olyan témákról folytattak vitát, mint a NAÜ és a tagországok műszaki együttműködésének fejlesztése, a szervezet tevékenységének megerősítése annak érdekében, hogy a jövőben még biztonságosabb legyen a nukleáris anyagok szállítása és a radioaktív hulladékok kezelése. Emellett kiemelt téma volt a biztosítéki ellenőrzés kérdésköre.
2014. szeptember 20-án színes programokat szerveztek országszerte, amelyek közül kiemelkedő volt az autómentes hétvége és a Kulturális Örökség Napjai programsorozat. Az OAH idén mindkét rendezvényen részt vett: a hagyományos nyíltnap mellett a 9. kerületben önálló sátort biztosítottak a hivatal és a Magyar Nukleáris Társaság számára.
Az Országos Atomenergia Hivatal kiemelt figyelmet fordít a nukleáris biztonságnak a fűtőelemekkel kapcsolatos felügyeletére. Ennek megfelelően rendszeresen ellenőrzi a Paksi Atomerőmű üzemanyagát készítő OAO MSZ elektrosztáli üzemét Oroszországban. A legutóbbi ellenőrzését szeptemberben végezte a hatóság az MVM PA Zrt. szakembereivel közösen.
Az Országos Atomenergia Hivatalnál szeptember 15-18 között megtartott tanfolyamon elsősorban a nukleáris biztosítéki rendszerrel és a nukleáris védettség területével ismerkedtek meg a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. munkatársai, valamint látogatást tettek az OAH Veszélyhelyzeti Intézkedési, Gyakorló és Elemző Központjában (CERTA).
Az Országos Atomenergia Hivatal – folytatva a korábbi évek hagyományait – idén is csatlakozott a Kulturális Örökség Napjai programsorozathoz, és egy napra kinyitja kapuit az érdeklődők számára. 2014. szeptember 20-án (szombat) 14, 15 és 16 órakor indulnak vezetett csoportjaink. A nyílt nap keretében a hivatal tevékenységének bemutatása mellett olyan érdekes témákat feldolgozó előadásokat tartanak az OAH vezetői és szakértői, mint például az új atomerőművi blokkok engedélyezése, vagy a nukleáris célpontokra irányuló terrorizmus kérdésköre. Az előadásokat követően kísérővel, csoportokban az OAH Nukleárisbaleset-elhárítási Központjában (CERTA) tehetnek látogatást az érdeklődők, ahol szimulált nukleáris balesetet követve ismerkednek meg a központ tevékenységével.
A Fukushima Daiichi atomerőműben 2011 márciusában történt balesetet követően az MVM Paksi Atomerőmű célzott biztonsági felülvizsgálatot hajtott végre annak érdekében, hogy a tapasztalatok hasznosításával még biztonságosabbá tegye működését. A felülvizsgálat alapján meghatározott intézkedéseket az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyása és felügyelete mellett az atomerőmű 2018 végéig hajtja végre. A feladatok teljesítése időarányosan halad, több feladatot már határidő előtt teljesítettek az erőmű szakemberei.