Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, A Paksi Atomerőmű 5. és 6. blokk létesítéséhez szükséges Igazgatási és Kiszolgáló épületek Komplexuma Fővállalkozói irodaépületének (UYA 1.1.1.) építési engedély időbeli hatályának meghosszabbítás ügyében. Az eljárás a 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
2022. március 20-29 között zajlott le a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ARTEMIS-missziója, amelynek során külföldi szakemberekből álló delegáció vizsgálta meg a kiégett fűtőelemek és radioaktív hulladékok kezelésére kialakított hazai rendszert. A vizsgálatról készült összefoglaló jelentést a NAÜ 2022. május 18-án hozta nyilvánosságra honlapján.
2022. május 19-én hajnalban megkezdődik a Paksi Atomerőmű 4. blokkjához tartozó villamos berendezés szénkeféjének cseréje. A karbantartás ideje alatt a blokk 50 %-os teljesítménnyel üzemel. A tevékenységnek a nukleáris biztonságra és a környezetre gyakorolt hatása nincsen, a rendszerirányítóval (MAVIR) egyeztetve zajlik. Az érintett blokkot a vonatkozó ütemterv szerint még aznap délután visszaállítják névleges teljesítményre.
Ötven évvel ezelőtt, 1972 május 13-án jelent meg a Magyar Közlönyben a Magyarország és Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közötti, biztosítékok alkalmazása tárgyában kötött egyezmény. Ezzel hazánk a magyarországi nukleáris létesítményeket és nukleáris anyagokat a NAÜ ellenőrzése alá helyezte.
Az eredeti tervek szerint 2020 októberében került volna sor a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség EPREV (Emergency Preparedness Review) követőmissziójára, amelynek keretében nemzetközi szakértői delegáció vizsgálta volna felül a fő, 2016-ban lezajlott misszió során, a hazai nukleárisbaleset-elhárítási rendszerrel kapcsolatban tett javaslatok és ajánlások hasznosulását. Az eredetileg 2021 novemberre tervezett misszióra - a járványhelyzet miatt többszöri halasztást követően - 2022. július 4-8. között kerül sor. A veszélyhelyzet-kezelési területhez kapcsolódóan az idei első félév kiemelt feladata a misszió előkészítése és a nemzetközi felülvizsgálatra való hazai felkészülés.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézete 2022. május 10-én a specializáció választása előtt álló, energetikai mérnök hallgatók számára online tájékoztatót szervezett atomenergetika témakörben, amelyen az Országos Atomenergia Hivatal is bemutatkozott.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, a Paksi Atomerőmű 5. és 6. blokk létesítéséhez szükséges Fő gépészeti és fő villamos szerelő komplexum, szállítási létesítmények (UYR) Szabadtéri gyártási és raktározási terület (3.3) építési engedélyezési eljárásában. Az eljárás a 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az Országos Atomenergia Hivatal munkatársat keres közbeszerzési referens álláshelyre. A közbeszerzési referens feladata lesz többek között a közbeszerzési eljárások teljes körű lefolytatása az előkészítéstől a szerződéskötésig.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség az Integrált Nukleáris Védettségi Támogatási Tervvel (Integrated Nuclear Security Support Plan - INSSP) kapcsolatos felülvizsgálati missziót tartott hazánkban 2022. április 25. és 28. között, amelyen az OAH szakértői is részt vettek. A misszió célja az volt, hogy átfogóan megvizsgálják a magyar nukleáris védettségi rendszert.