Nyisztor Dánielt, az OAH osztályvezetőjét is felkérte a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, hogy vegyen részt a Nemzetközi Nukleáris és Radiológiai Esemény Skála (INES) Tanácsadó Testület munkájában. Ennek feladatai közé tartozik, hogy gondozza az INES-kézikönyvet, elősegítse az események INES-skála szerinti minősítésének elvégzését, továbbá az INES-skálához kapcsolódó képzéseket tartsanak. A felkérés 2020. július 1-i kezdettel hároméves periódusra szól. Nyisztor Dániel rövid interjúban adott áttekintést a részletekről.
A 2020. július 6-i értekezleten a munkatervet kidolgozó operatív irányítás részletesen bemutatta a létesítésiengedély-kérelem értékelésében, illetve a munka támogatásában részt vevők számára a munkatervben meghatározott szervezeti hátteret, a munkafolyamatokat, valamint a határidőket és a feladatokat. Fichtinger Gyula, az OAH főigazgatója kiemelte: az Országos Atomenergia Hivatal 2009 óta készül az új atomerőművi blokkok létesítésével összefüggő hatósági feladatokra. Most, hogy beérkezett az OAH eddigi történetének legnagyobb engedélykérelme, az első pillanattól kezdve megfeszített munka vár mindenkire, s ez a feladat prioritást élvez.
Július 2-án tette közzé az iráni nukleáris hatóság, hogy a Natanz urándúsító telephelyének nyitott területén található egyik használaton kívüli technikai épület tűz következtében megrongálódott. A tűzoltóegységek azonnal beavatkoztak és megfékezték a lángokat. A tájékoztatás szerint személyi sérülés nem történt, az esemény nem érintette a nukleáris létesítmény működését, radioaktív anyag nem került a környezetbe. Az iráni hatóság munkatársai a helyszínen vizsgálják a történteket.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, UXD 6.1 számú Acéltermékeket készítő műhely építési engedélyezési eljárásában. Az eljárás a kormány 208/2015. (VII. 23.) rendelete alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az új munkatársak feladata lesz az atomenergia biztonságos felhasználásának hatósági felügyelete, valamint a jogszabályok által meghatározott hatósági tevékenységek ellátása. A jelentkezési dokumentumok benyújtása folyamatos, azokat az Országos Atomenergia Hivatalnak címezve, elektronikus formában az allas@haea.gov.hu email címre kérjük elküldeni.
2020. június 30-án a Paks II. Atomerőmű Zrt. benyújtotta az új atomerőművi blokkok létesítésére vonatkozó kérelmét az Országos Atomenergia Hivatalhoz. Az engedélyezési eljárás 2020. július 1-jén indul, amelynek lefolytatására az OAH-nak 12 hónapja van, ez szükség szerint 3 hónappal hosszabbítható.
2020. június 30-án 00:00 órától a Paksi Atomerőmű 1. blokkjához tartozó villamos berendezésen terven felüli karbantartást végeznek. Ez a termelőegység 50%-os leterhelése mellett végezhető el. A tevékenységnek a nukleáris biztonságra és a környezetre gyakorolt hatása nincsen, a rendszerirányítóval (MAVIR) egyeztetve zajlik. Az érintett blokkot a vonatkozó ütemterv szerint július 1-én, délután állítják vissza névleges teljesítményre.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, UXD 6.2 számú Fémáru raktár építési engedélyezési eljárásában. Az eljárás a 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az Átfogó Atomcsend Szerződés Szervezetének (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization, CTBTO) nemzetközi mérőhálózata Svédországban három különböző radioizotóp (ruténium 103, cézium 134 és cézium 137) megemelkedett szintjét mutatta ki a levegőben. Lassina Zerbo, a szervezet vezetője jelezte: bár a most mért szint magasabb az átlagosnál, az egészségre nincs káros hatással. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség az ilyenkor szokásos gyakorlatnak megfelelően kérte a tagállamokat, hogy jelezzék, ha szintén kimutattak radioizotópokat, illetve ha bármilyen olyan esemény történt, amely összefüggésbe hozható a kibocsátással. Magyarországon – az eddigi adatok alapján – nem mutattak a mérőállomások megemelkedett háttérsugárzást, illetve a radioizotópok megemelkedett szintjét.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy új útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. „Az új atomerőművi blokkok építményeinek építési engedélyezési tervdokumentációjának tartalmi és formai követelményei” című útmutató célja, hogy elősegítse a hatályos előírásokban meghatározott általános és nukleáris biztonsági követelmények teljesülését, az alkalmazott műszaki megoldásoknak megfelelően.