2018. október 25-26-án a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Székházában került megrendezésre az Alapítvány a Radiológia Fejlesztéséért, a Magyar Cardiovascularis és Intervenciós Radiológiai Társaság, valamint a PAB Diagnosztikai Munkacsoport szervezésében a 19. Pécsi Intervenciós Radiológiai Szimpózium közel 150 fő részvételével. A rendezvényen az Országos Atomenergia Hivatal szakértője is előadást tartott.
Két felülvizsgált útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A honlapon elérhető a „A nukleáris létesítmények (kivéve 1 MW hőteljesítmény alatti reaktorral szerelt nukleáris létesítmények), valamint az átmeneti és végleges radioaktívhulladék-tárolók fizikai védelmének tervezése”, illetve a „Fizikai védelmi engedélykérelmek elkészítése és beadása” című útmutató felülvizsgált változata.
Nemzeti ünnepünk, október 23. alkalmából az Országos Atomenergia Hivatal három munkatársa, Hódosi Viktória, Kókai Ágnes és Rippert-Baldauf Mónika Miniszteri Elismerő Oklevelet kapott munkájának elismeréseként. Az okleveleket 2018. október 27-én Palkovics László innovációs és technológiai miniszter adta át.
Két felülvizsgált útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A honlapon elérhető a „A nukleáris anyagok nyilvántartása és ellenőrzése”, valamint a „Nukleáris és nukleáris kettős felhasználású termékek export/import engedélyezése” című útmutató.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2018. október 9-én közmeghallgatást tartott Paks Város Önkormányzatának nagytermében, a „KKÁT 1-24 kamrák kiépítésének üzemeltetésiengedély-kérelme” tárgyú, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. kérelmére indult eljáráshoz kapcsolódóan.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy új útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőmű üzemeltetési feltételei és korlátai” című útmutató célja, hogy az új atomerőművi blokkok tervezési követelményeivel kapcsolatban meghatározott üzemeltetési feltételek és korlátok azonosításával, az ezeket tartalmazó egységes dokumentum létrehozásával, tartalmával, használatával és karbantartásával kapcsolatos általános követelmények teljesítésének módjával kapcsolatosan egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse az érvényes előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági követelmények teljesülését.
A 3. és 4. blokki turbinák kondenzátorainak hűtéséhez szükséges, Duna-vizet betápláló szivattyúk szűrőjének tisztítása azért vált szükségessé, mert a Duna alacsony vízszintjénél - a szivattyúk meghibásodásának megelőzése érdekében - a szűrők ellenállását a lehető legkisebb értéken kell tartani. A tisztítási művelet végrehajtásához a 3-4. blokkok teljesítményét 2018.10.24-én délután blokkonként 125 MW-tal csökkentették. Kissé több mint 3 órás csökkentett teljesítményű üzemelést követően a blokkokat névleges teljesítményre felterhelték.
2018. október 15-16-án Bécsben, az osztrák Európai, Integrációs és Külügyminisztériumban került sor az évente megrendezett osztrák-magyar kétoldalú találkozóra. A számos osztrák és magyar szakértő részvételével lezajlott megbeszélések során a felek kölcsönösen tájékoztatták egymást az elmúlt egy év legfontosabb változásairól, a szervezetek előtt álló kihívásokról, valamint az elért eredményekről és fejlesztésekről. A témák között szerepeltek az elmúlt évi jogszabályváltozások, a Paksi Atomerőművel kapcsolatos fejlemények, az új blokkok építésének jelenlegi állása, a veszélyhelyzet-kezelés, a sugárvédelem, a radioaktívhulladék-kezelés, valamint az öregedéskezelésről készített tematikus felülvizsgálat.
Az Országos Atomenergia Hivatal „Atomenergiáról – mindenkinek” elnevezésű rendezvénysorozatának következő állomása Győr. A rendezvény helyszíne a Széchenyi István Egyetem (Győr, Egyetem tér 1.), időpontja 2018. december 11. (kedd), 9.30-tól 14.00 óráig. Izgalmas előadásokkal, interaktív kiállítással és tudásjátékkal várjuk az érdeklődőket, ahol megismerkedhetnek különleges katasztrófavédelmi eszközökkel, sugármérő berendezésekkel, a Paksi Atomerőmű működésével, valamint az atomenergia különböző alkalmazási területeivel is.
A kiadványban többek között foglalkozunk a nukleáris létesítmények 2018 első féléves biztonsági teljesítményének értékelésével, a Duna alacsony vízállásával, a Célzott Biztonsági Felülvizsgálatban meghatározott feladatok előrehaladásával, a jogszabályi változásokkal, a nukleáris létesítmények öregedéskezelésének uniós felülvizsgálatával.