2025.06.30
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
Az Országos Atomenergia Hivatal – folytatva a korábbi évek hagyományait – idén is csatlakozott a Kulturális Örökség Napjai programsorozathoz. 2013. szeptember 21-én (szombat) 14, 15 és 16 órakor indulnak turnusaink. A nyílt nap keretében a hivatal tevékenységének bemutatása mellett olyan érdekes témákat feldolgozó előadásokat tartanak az OAH vezetői és szakértői, mint például a fukushimai helyzet, vagy a nukleáris célpontokra irányuló terrorizmus kérdésköre. Az előadásokat követően kísérővel, csoportokban az OAH Nukleárisbaleset-elhárítási Központjában (CERTA) tehetnek látogatást az érdeklődők, ahol szimulált nukleáris balesetet követve ismerkednek meg a központ tevékenységével.
Az Országos Atomenergia Hivatal évente értékeli a felügyelete alá tartozó nukleáris létesítmények – a Paksi Atomerőmű, a Budapesti Kutatóreaktor, a BME NTI Oktatóreaktor és a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója – biztonsági teljesítményét. Az értékelés eredményét nyomtatott, illetve elektronikus formában rendszeresen hozzáférhetővé tesszük a szakmai partnereink számára. 2011 óta az OAH honlapján is megjelentetjük az értékelések összefoglaló fejezetét.
Horváth Kristóf, az OAH főigazgató-helyettese 2013. augusztus 16-án fogadta a kínai Állami Nukleáris Védettségi Technológiai Központ szakembereit. Wang Jun, a Technológiai Központ főtitkára elmondta: Magyarország többek között a sikeres IPPAS misszió miatt került a nemzetközi figyelem középpontjába, amelynek eredményeihez gratulálnak.
Az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója 2013. július 23-án végzést adott ki, amelyben az OAH kijavította a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójának biztonsági övezetét kijelölő határozatot.
Az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója 2013. július 23-án végzést adott ki, amelyben az OAH kijavította a Paksi Atomerőmű 2012 nyarán felülvizsgált új, kisebb biztonsági övezetét kijelölő határozatot.
A paksi nukleáris erőmű engedélyezésével, szabályozásával és felügyeletével kapcsolatos feladatokat tekintette át Dorkota Lajos, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke, valamint Fichtinger Gyula, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója hétfőn. A találkozón a két vezető egyetértett abban, hogy Magyarország elsőszámú alaperőművének biztonságos és hatékony működtetéséhez szükség van a két szervezet felelősségteljes munkájára és szakmai tudására.
Fichtinger Gyula, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója irodájában fogadta a Greenpeace Magyarország Egyesület munkatársait, Szegfalvi Zsolt ügyvezető igazgatót és Bozsó Brigittát, az egyesület kampányfelelősét. Az OAH kezdeményezésére létrejött megbeszélésen a hazai és a nemzetközi nukleáris biztonság témaköre is szóba került. Egyetértés volt abban, hogy szükség van az egymás iránti nyitottságra, valamint a nukleáris ipar minél átláthatóbb működésére, továbbá a résztvevők hangsúlyozták a párbeszéd folytatásának fontosságát.
A nukleáris létesítmények, nukleáris anyagok és radioaktív sugárforrások védettségének javításával kapcsolatos globális erőfeszítések áttekintése során az eddigi eredmények mellett az aktuális kérdésekkel, jövőbeni trendekkel is foglalkoztak a résztvevők azon a nemzetközi konferencián, amelyet Martonyi János külügyminiszter nyitott meg.
2013. június 27-29. között az oroszországi Szentpétervár adott otthont a nukleáris iparág egyik legjelentősebb idei rendezvényének. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, valamint a Gazdasági és Együttműködési Fejlesztési Szervezet (OECD) által közösen szervezett „Az atomenergia a 21. században” elnevezésű nemzetközi miniszteri konferenciával párhuzamosan sor került az Atomexpóra is, amely a Roszatom évente megrendezésre kerülő szakmai fóruma. Több mint 80 országból közel hatszáz vendég, illetve hatvan miniszter (miniszteri rangú tisztségviselő) vett részt az eseményen. Az Országos Atomenergia Hivatalt dr. Horváth Kristóf főigazgató-helyettes képviselte.
Európai látogatásuk részeként 2013. június 23-25 között hazánkat is felkereste az amerikai nukleáris hatóság (US NRC) két munkatársa, Catherine Haney igazgató és Shawn Rochelle Smith nemzetközi program koordinátor. Az Országos Atomenergia Hivatalnál Fichtinger Gyula főigazgató fogadta a vendégeket.
2013. június 11-12-én Brüsszelben tartotta konferenciáját az Európai Nukleáris Biztonsági Hatóságok Csoportja (ENSREG), amelynek egyik fontos célja volt, hogy megvitassák az európai nukleáris biztonsági helyzetet két évvel a fukusimai katasztrófa után. A nukleáris biztonsággal kapcsolatos uniós szabályozásokkal is foglalkoztak a szakemberek: az Európai Bizottság ismertette az EU tagállamokra vonatkozó irányelv módosításának terveit. A hatóságok mellett civil szervezetek is részt vettek a konferencián. A Greenpeace munkatársa, Jan Haverkamp a nukleáris terület szakértői, a hatóságok és a civil szervezetek közötti párbeszédről, valamint a terület átláthatóságáról szólva több állammal szemben kritikus észrevételeket tett, azonban Magyarországot jó példaként emelte ki. A szakmai rendezvényen részt vett Fichtinger Gyula, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója, valamint Volent Gábor, a Paksi Atomerőmű biztonsági igazgatója is.
2013. június 15-én második alkalommal rendezték meg a Közig Foci Kupát, amelyen az Országos Atomenergia Hivatal is részt vett. Az OAH lelkes szurkolótáborral kísért focicsapata végig tisztességgel küzdött a nálánál jóval nagyobb szervezetek futballistáival.