A 3. és 4. blokki turbinák kondenzátorainak hűtéséhez szükséges, Duna-vizet betápláló szivattyúk szűrőjének tisztítása azért vált szükségessé, mert a Duna alacsony vízszintjénél - a szivattyúk meghibásodásának megelőzése érdekében - a szűrők ellenállását a lehető legkisebb értéken kell tartani. A tisztítási művelet végrehajtásához a 3-4. blokkok teljesítményét 2018.10.24-én délután blokkonként 125 MW-tal csökkentették. Kissé több mint 3 órás csökkentett teljesítményű üzemelést követően a blokkokat névleges teljesítményre felterhelték.
2018. október 15-16-án Bécsben, az osztrák Európai, Integrációs és Külügyminisztériumban került sor az évente megrendezett osztrák-magyar kétoldalú találkozóra. A számos osztrák és magyar szakértő részvételével lezajlott megbeszélések során a felek kölcsönösen tájékoztatták egymást az elmúlt egy év legfontosabb változásairól, a szervezetek előtt álló kihívásokról, valamint az elért eredményekről és fejlesztésekről. A témák között szerepeltek az elmúlt évi jogszabályváltozások, a Paksi Atomerőművel kapcsolatos fejlemények, az új blokkok építésének jelenlegi állása, a veszélyhelyzet-kezelés, a sugárvédelem, a radioaktívhulladék-kezelés, valamint az öregedéskezelésről készített tematikus felülvizsgálat.
Az Országos Atomenergia Hivatal „Atomenergiáról – mindenkinek” elnevezésű rendezvénysorozatának következő állomása Győr. A rendezvény helyszíne a Széchenyi István Egyetem (Győr, Egyetem tér 1.), időpontja 2018. december 11. (kedd), 9.30-tól 14.00 óráig. Izgalmas előadásokkal, interaktív kiállítással és tudásjátékkal várjuk az érdeklődőket, ahol megismerkedhetnek különleges katasztrófavédelmi eszközökkel, sugármérő berendezésekkel, a Paksi Atomerőmű működésével, valamint az atomenergia különböző alkalmazási területeivel is.
A kiadványban többek között foglalkozunk a nukleáris létesítmények 2018 első féléves biztonsági teljesítményének értékelésével, a Duna alacsony vízállásával, a Célzott Biztonsági Felülvizsgálatban meghatározott feladatok előrehaladásával, a jogszabályi változásokkal, a nukleáris létesítmények öregedéskezelésének uniós felülvizsgálatával.
Az Országos Atomenergia Hivatal az átláthatóság biztosítása érdekében – eleget téve a hazai törvényi kötelezettségeinek és a nemzetközi ajánlásoknak– minden létesítményi szintű engedélyezési eljárásnál közmeghallgatást tart, hogy a lakosság és a civil szervezetek bevonásával (a vélemények figyelembevételével, a kérdések megválaszolásával) hozza meg döntését. Az RHK Kft. „Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója 1-24 kamrák kiépítése üzemeltetésének engedélye iránti kérelmének” tárgyában, október 9-én megrendezett közmeghallgatáson nem jelent meg érdeklődő, így sem az Országos Atomenergia Hivatal, sem az engedélyes és a bevont szakhatóságok nem kaptak kérdést, illetve nem hangzott el vélemény, észrevétel.
2018.10.10-én hajnalban a Paksi Atomerőmű 3. blokkjának 2. turbináját 140 MW-ra leterhelték a turbinakondenzátor tervezett tisztítása miatt. A turbinakondenzátor a villamosenergiatermelési folyamat szempontjából fontos berendezés, azonban nukleáris biztonsági funkciót nem lát el, így a karbantartásnak nukleáris biztonságra gyakorolt hatása nincs. A tisztítás a villamosenergia-termelés megfelelő hatásfokának biztosításához vált szükségessé.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szervezésében október első hetében Bécsben került sor az első Nukleáris és radiológiai veszélyhelyzeti kommunikációs szimpóziumra, együttműködésben számos nemzetközi szervezettel (pl. CTBTO, Vöröskereszt, OECD Nukleáris Energia Ügynöksége, Európai Bizottság), mintegy 400 résztvevővel és több mint 70 előadóval.
Új útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. Az „Új atomerőművi blokk létesítési engedélyezési dokumentációjának tartalmi és formai követelményei” című útmutató célja, hogy – ajánlásokat adva a létesítési engedélykérelemmel kapcsolatosan – egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse az érvényes előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági követelmények teljesülését
2018. október 1-jén befejeződött Nemzetközi Atomenergia Ügynökség IRRS „követő” missziója, amely a teljes nukleáris hatósági rendszert felülvizsgáló 2015-ös misszió javaslatainak és ajánlásainak teljesítését vizsgálta. A NAÜ közleménye szerint Magyarország jelentős fejlesztéseket hajtott végre az elmúlt három évben.
A Paksi Atomerőmű 1. blokkját 2018. október 2-án 01:00 órától leterhelték terven felüli karbantartáshoz. A karbantartás végrehajtásához a reaktorblokk egyik turbina-gépcsoportját teljesen leállították. A teljesítménycsökkentés alatt egy meghibásodott alkatrészt cserélnek. A szakemberek a hiba javításán dolgoznak, a munkálatokat és az azt követő ellenőrzéseket – a terv szerint – a mai napon fejezik be.