2022.06.07
Újabb NAÜ-misszió Ukrajnában
2022.05.02
Összefoglaló a NAÜ főigazgatójának ukrajnai útjáról és az azt követő sajtótájékoztatóról
2022.04.30
Ismét ülésezett az OECD NEA irányítótestülete
2022.04.27
Teljes körű NAÜ-misszió Csernobilban
2022.04.12
Az elmúlt napokban több pozitív hírt tett közzé a NAÜ Csernobillal kapcsolatban
Az Országos Atomenergia Hivatal a mai napon (2021. január 19-én) 8 óra és 14 óra között tartja elektronikus sajtótájékoztatóját, az összefoglaló elérhető az OAH honlapján.
Az OAH 2021. január 19-én tartja évindító sajtótájékoztatóját „2020: járványhelyzetben sem változott a nukleáris biztonság szintje, 2021: létesítési engedélyezési eljárás a fókuszban” címmel. A járványhelyzetre való tekintettel idén elektronikus formában kerül sor a rendezvényre.
Az Országos Atomenergia Hivatal évindító sajtótájékoztatójához készített sajtóanyag és előadás elérhető az OAH honlapján.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2020. január 23-án (csütörtök) 10.30 órai kezdettel tartja évindító sajtótájékoztatóját, amelynek fókuszában a hazai nukleáris létesítmények értékelése, valamint az új blokkok engedélyezése áll.
Az Országos Atomenergia Hivatal évindító sajtótájékoztatójához készített sajtóanyag és előadás elérhető az OAH honlapján.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2019. január 10-én (csütörtök) 10.30 órai kezdettel tartja évindító sajtótájékoztatóját, amelynek fókuszában a hazai nukleáris létesítmények értékelése, valamint az új blokkok engedélyezése áll.
Az Országos Atomenergia Hivatal évindító sajtótájékoztatójához készített sajtóanyag és előadás elérhető az OAH honlapján.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2018. január 11-én (csütörtök) 10.30 órai kezdettel tartja évindító sajtótájékoztatóját, amelynek fókuszában a Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbítása, az épületsüllyedési kérdések, továbbá az új blokkok létesítése áll.
Az Országos Atomenergia Hivatal évindító sajtótájékoztatójához készített sajtóanyag és előadás elérhető az OAH honlapján.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2017. január 18-án 10.30 órai kezdettel tartja évindító sajtótájékoztatóját, amelynek fókuszában az új blokkok engedélyezése, az üzemidő-hosszabbítás és a nukleárisbaleset-elhárítás áll.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, az Országos Atomenergia Hivatal és a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság 2016. június 24-én (pénteken) 10.30 órai kezdettel közös sajtótájékoztatót tart a teljes magyar nukleárisbaleset-elhárítási rendszert felülvizsgáló kéthetes EPREV-misszió eredményeiről. Helyszín: OAH-székház, 1036 Budapest, Fényes Adolf u. 4. A sajtótájékoztatót Juan Carlos Lentijo főigazgató-helyettes (NAÜ), Fichtinger Gyula főigazgató (OAH), Góra Zoltán tűzoltó vezérőrnagy, főigazgató-helyettes (BM OKF), és Chris Dijkens misszióvezető (igazgató, Infrastruktúráért és környezetvédelemért felelős minisztérium, Hollandia) tartja.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatában 25 millió Ft bírságot szabott ki a BorsodChem Zrt. számára az engedélyes mulasztása miatt. A hivatal két alkalommal helyszíni szemlét tartott, amelyek során megállapította, hogy az engedélyes nem tartotta be a jogszabályban előírt követelményeket: egy ipari radiográfiai vizsgálatokat végző munkavállaló sugárterhelése meghaladta az éves foglalkozási dóziskorlátot. A hatóság a vállalatnál történt eseményt a nemzetközi skála szerinti INES-2 szintre minősítette.
Egy sugárforrás nyitottá vált korrózió, vagy egyéb mechanikus jellegű sérülés következtében. A szükséges védelmi intézkedéseket megtették, a munkavállalók, a lakosság és a környezet nem volt veszélyben.
2022. április 4-én a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közzétette a magyarországi ARTEMIS-misszióról szóló sajtóközleményét. „A magyar rendszer fejlett infrastruktúrát biztosít ahhoz, hogy a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok kezelése jelenleg és a jövőben is biztonságos és hatékony legyen” – mondta David Ulfbeck, az ARTEMIS szakértői csoport vezetője, a Dán Egészségügyi Hatóság vezető tanácsadója.
Egy sugárforrás a védelmét ellátó konténer gyenge védelmű részébe került, ami miatt megemelkedett a sugárzási szint. A szükséges védelmi intézkedéseket megtették, a személyi dózismérők nem mértek a megengedett dóziskorláton felüli sugárterhelést, a lakosság és a környezet nem volt veszélyben.
Az Országgyűlés 2021. november 9-én elfogadta az Atomtörvény módosítását, amely a kihirdetést követően több lépcsőben lép majd hatályba. Az Országos Atomenergia Hivatal szakmai függetlenségét megtartva szervezetileg önállóbb, gazdálkodásában függetlenebb szervezetté alakul a jövőben, amely a bővülő feladatok mellett is biztosítja a hatékony munkavégzés kereteit.
A Paks II. Atomerőmű Zrt. 2020. június 30-án nyújtotta be az új atomerőművi blokkok létesítésére vonatkozó kérelmét. Az Országos Atomenergia Hivatalnak 12 hónap állt rendelkezésére a létesítési engedélyezési eljárás lefolytatására, amelyet 3 hónappal a törvényi kereteknek megfelelően meghosszabbított.
Az engedélyezési eljárás legfőbb célja annak igazolása, hogy a létesítendő nukleáris blokkok megfelelnek a hazai, legmagasabb szintű nukleáris biztonsági követelményeknek. Ennek érdekében a hivatal az engedélyezési eljárás során igénybe vette nemzetközi és hazai szakértők támogatását is.
A benyújtott dokumentáció több tekintetben rendkívül alapos, ugyanakkor azért, hogy a hatóság meg tudjon győződni valamennyi követelmény maradéktalan teljesüléséről, néhány területen további értékelésre, elemzésre van szükség, figyelembe véve a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség a létesítési engedélyezési eljárással párhuzamosan lefolytatott missziójából származó ajánlásokat. Ennek érdekében az Országos Atomenergia Hivatal az engedélyezési eljárásban további hiánypótlást rendel el.
2021. május 23-án egy kazinbarcikai iparterületen végzett radiográfiai hegesztési varratvizsgálat befejezése után a vizsgálatban alkalmazott berendezés megvezető szerkezetében a radioaktív sugárforrás elakadt. A radiográfusok a vonatkozó magyar szabvány műszaki előírásai és a munkahelyi sugárvédelmi szabályzat szerint jártak el, de a radioaktív sugárforrás tárolókonténerbe helyezéséhez a radiográfiai eszköz szervizelését végző vállalkozást és az Országos Sugárgészégügyi Készenléti Szolgálatot is be kellett vonni.
Az INES 1-es minősítésű esemény semmilyen egészségügyi és környezeti kockázatot nem jelentett. Az esemény csekély jelentőségű volt, ezért az OAH részéről azonnali hatósági beavatkozásra nem volt szükség, az eset értékelésére a rendelkezésre álló határidőknek megfelelően került sor.
Az elmúlt időszakban számos esetben jelent meg téves információ a nagy aktivitású hulladékok végső elhelyezésére vonatkozó, Boda térségében végzett kutatásokkal kapcsolatban.
Egyfelől tényleges felszíni kutatások valóban csak ebben a térségben folynak, azonban a tevékenységek megkezdése előtt két alkalommal folytattak le, először a Nyugat-Mecsek területeire, majd az egész országra vonatkozó szűrési programot a szakemberek, amely geológiai, környezetvédelmi és társadalmi szempontokat is figyelembe véve rangsorolta a lehetséges helyszíneket. Mindkét esetben a bodai térség tűnt a szakmai szempontok alapján a legalkalmasabbnak.
Másrészről egyelőre nem született döntés a nagy aktivitású radioaktív hulladékok végleges elhelyezésére szolgáló mélygeológiai tároló létesítéséről. Az Országos Atomenergia Hivatal – a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. kérelméhez kapcsolódó eljárásban – kizárólag a bodai térségre vonatkozó telephelykutatási keretprogramot fogadta el. A tároló létesítésére vonatkozó engedélyezési eljárás a kutatási fázisok sikeres befejezése esetén is még több évtizedes távolságra van, mivel most még nem tudható biztosan, hogy a Bodai Agyagkő Formáció valóban alkalmas-e a tárolólétesítmény befogadására.
A Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala a Budapest, X. kerület Gergely utcai egykori hulladéklerakó kármentesítési eljárásának keretében megkereste az Országos Atomenergia Hivatalt, tekintettel arra, hogy a kármentesítési monitoring tevékenység során két talajvízfigyelő kútban a természetes hátteret meghaladó radionuklid-koncentrációt mértek. A mért értékek nagyságrendekkel maradnak el az ivóvízre vonatkozó, WHO által meghatározott határértékektől. A rendelkezésre álló információk, valamint az OAH 2019. augusztus 13-án végzett helyszíni méréseinek eredményei alapján, jelen körülmények között sugárvédelmi szempontból nem indokolt közvetlen beavatkozás, a lakosság és a környezet biztonsága garantált. Tekintettel azonban arra, hogy a talajvízfigyelő kutakból vett minták mérési eredményei – feltehetően kis mennyiségű – radioaktív anyag jelenlétére utalnak, az OAH hivatalból eljárást indított a helyzet értékelése, a történtek kivizsgálása és a további teendők meghatározása céljából.
Az elmúlt héten közérdekű bejelentés érkezett az Országos Atomenergia Hivatalhoz, melyben a Péterfy Kórház-Rendelőintézet és Manninger Jenő Országos Traumatológiai Intézet (továbbiakban Intézet) Fiumei úti telepehelyének műtőiben üzemeltetett röntgenberendezések alkalmazásának sugárvédelmi hiányosságaira hívták fel a hatóság figyelmét, kérve a hatósági intézkedést. Az OAH ellenőrzésének eredményéről az alábbiakban adunk tájékoztatást.
A radioaktív anyagok alkalmazásának és az ionizáló sugárzást létrehozó berendezések üzemeltetésének hatósági felügyeletét az OAH 2016. január 1-től [a 487/2015 (XII.30.) Korm. rendelet hatályba lépésétől] látja el. A hatósági felügyelet általános alapvetése, hogy az atomenergia alkalmazóját terheli a felelősség az atomenergia kizárólag biztonságos, a szigorú szabályozásnak megfelelő használatáért. Az atomenergia használata sugárveszélyes tevékenységgel jár, mely tevékenységeknek különböző a biztonsági kockázata. Az OAH a biztonsági kockázat figyelembevételével szervezi a hatósági tevékenységét, így a hatósági ellenőrzéseket is. Egy atomreaktor üzemeltetéséhez képest az orvosi diagnosztikai röntgenberendezések alkalmazása alacsonyabb kockázati kategóriába tartozik. Az OAH éves szinten mintegy 1500 sugárvédelmi ellenőrzést végez ezeken az alacsonyabb kockázatú munkahelyeken. A hatósági felügyelet másik fontos pillére az Országos Személyi Dozimetriai Nyilvántartás, amely vezetéséért az OAH a felelős, így folyamatosan ellenőrzi, hogy a sugárveszélyes munkát végző munkavállalók dózisa az előírt határérték alatt maradjon. Amennyiben a dozimetriai ellenőrzés feltárja, hogy határérték-túllépés történt, az OAH kivizsgálást indít.
A Péterfy Kórház-Rendelőintézet és Manninger Jenő Országos Traumatológiai Intézetből érkezett dolgozói bejelentéssel kapcsolatban az OAH a hatósági vizsgálatot megkezdte, és a vizsgálat eredményétől függően érvényesítési eljárást indíthat.
2019. január 21-én Pécs beépített iparterületén egy zárt sugárforrást tartalmazó szonda (béléscsövezett geotermikus kutatófúrás geofizikai vizsgálata közben) leesett az 1800 m mélységben lévő kúttalpra. Az eseményről a vizsgálatot végző engedélyes 2019. január 22-én értesítette az OAH-t. A szondát 2019. február 6-án délelőtt az Országos Atomenergia Hivatal által jóváhagyott intézkedési terv alapján, illetve az OAH ellenőrzése mellett sikerült biztonságosan kiemelni. Az INES 1-es minősítésű esemény semmilyen egészségügyi és környezeti kockázatot nem jelentett.