A radioizotópos kezeléseket széles körben alkalmazzák az egészségügyben, többek között a rákos megbetegedések egyes típusainál is. Korábbi hírünk apropóján (orosz vasúti kocsi fülkéjét elszennyezte egy izotópterápián átesett utas) úgy gondoltuk, hogy érdemes kicsit bővebben körbejárni a témát, mivel sokakat érinthet, illetve érdekelhet. Emellett az Országos Atomenergia Hivatal felel hazánkban a sugárvédelem (így a lakosság sugárvédelme) területének hatósági felügyeletéért, így számunkra is érdekes és tanulságos esetről van szó. Az OAH tájékoztatási felelőse Sarkadi Margittal, a hivatal szakértőjével készített interjút arról, hogy mit kell tudni ezekről a speciális kezelésekről, elővigyázatossággal hogyan kerülhetők el a hasonló esetek.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség támogatásával egyhetes tudományos látogatásra érkezett hazánkba a pakisztáni nukleáris hatóság szakértője, aki az október 7-től 11-ig tartó program során az üzemidő-hosszabbítás különböző aspektusairól kapott átfogó ismereteket.
Orosz sajtóértesülések szerint október 8-án, a Berlinből Moszkvába tartó személyszállító vasúti szerelvény egyik kocsijának speciális, mozgáskorlátozottak részére kialakított hálófülkéjében és mellékhelyiségében a lengyel-fehérorosz határon megemelkedett sugárzási szintet észleltek. A tudósításokban megjelent az is, hogy a későbbi mérések szerint az Oroszországban megengedett határérték (0,6 μSv/óra) háromszorosát meghaladó (2,2 μSv/óra) mértékű sugárzást detektáltak. Ennek forrása vélhetően egy németországi orvosi izotópterápiás kezelésről Oroszországba érkező utas volt. A vasúti kocsi megérkezett Moszkvába, ahol gondoskodnak a radioaktív szennyezés eltávolításáról (a kocsi dekontaminálásáról). A járat-információk szerint a szerelvény nem haladt át Magyarországon, így a hazai lakosság nem érintett, a hatóságok nem vizsgálják az eseményt.
Az Országos Atomenergia Hivatal „Atomenergiáról – mindenkinek” elnevezésű rendezvénysorozatának következő állomása Szeged. A rendezvény helyszíne a Szent-Györgyi Albert Agóra (Szeged, Kálvária sugárút 23.), időpontja 2019. november 21. (csütörtök), 9.00-től 14.00 óráig. Izgalmas előadásokkal, interaktív kiállítással és tudásjátékkal várjuk az érdeklődőket, ahol megismerkedhetnek különleges katasztrófavédelmi eszközökkel, sugármérő berendezésekkel, a Paksi Atomerőmű működésével, valamint az atomenergia különböző alkalmazási területeivel is.
Az elmúlt időszak legfontosabb (nukleáris biztonságra vonatkozó) statisztikai adatai és jogszabályváltozásai mellett olyan kiemelt témákról írunk, mint a telephelykutatási keretprogramra vonatkozó engedély kiadása a nagyaktivitású és hosszú élettartamú radioaktív hulladékok számára, valamint a Paksi Atomerőmű 1-4. blokkjaira vonatkozó Időszakos Biztonsági Felülvizsgálatának megvalósult biztonságnövelő intézkedései. A hírlevélben foglalkozunk az OAH integrált irányítási rendszerének sikeres külső auditjával, illetve áttekintést adunk a közelmúlt nemzetközi eseményeiről is.
2019. október 1-3. között a VVER Hatósági Fórum reaktorfizikai elemzések munkacsoportjának találkozójára került sor az Országos Atomenergia Hivatalban. Ez volt a munkacsoport 7. találkozója, melynek fő témája a VVER-1000 reaktortípushoz kapcsolódó neutronfizikai számítások összehasonlító elemzéseinek értékelése volt.
Két felülvizsgált útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A honlapon elérhető a „Radioaktív anyagok alkalmazásiengedély-kérelmének összeállítása”, valamint az „Ionizáló sugárzást létrehozó berendezés üzemeltetésiengedély-kérelmének összeállítása” című útmutató felülvizsgált változata.
Az Országos Atomenergia Hivatal két új útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából: az egyik útmutatást nyújt az atomerőművi rendszerelemek karbantartása hatékonyságának monitorozásához, a másik ajánlásokat ad olyan szervezetek, cégek számára, amelyek kis mennyiségű nukleáris anyagot tartalmazó készítményt használnak a tevékenységük során. Az útmutató-tervezeteket 2019.október 15 -ig lehetett véleményezni.
Az OECD Nukleáris Energia Ügynökség (NEA) szervezésében 2019. szeptember 24-26. között Párizsban tartották az érdekelt felek bevonásához, illetve a radiológiai kockázatok kommunikációjához kapcsolódó konferenciát. A nyitónapon Süli János, a Paksi Atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter a P2-es projektről adott áttekintést a résztvevőknek. A rendezvényen az Országos Atomenergia Hivatal tájékoztatási felelőse is részt vett.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy felülvizsgált útmutató szövegtervezetét tette közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Új atomerőmű nyomástartó edényeinek és csővezetékeinek anyagvizsgálata” című útmutató célja, hogy ajánlásokat adva az atomerőművi berendezések üzembe helyezés előtti vizsgálatára vonatkozó eljárásokkal, módszerekkel és értékelési kritériumokkal kapcsolatosan egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse az érvényes előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági követelmények teljesülését.