Az Országos Atomenergia Hivatal 2016. szeptember 19-én 13 órától hatósági fórumot tart, melynek témája a radioaktív anyagok közúti szállításának engedélyezésével összefüggő jogszabályi változások ismertetése, valamint ennek kapcsán a hatósági engedélyezéssel kapcsolatos eddigi tapasztalatok megvitatása.
A nukleáris és nukleáris kettős felhasználású termékek export/import-engedélyezéséhez szükséges útmutatót készített az Országos Atomenergia Hivatal, amely ajánlásokat tartalmaz a vonatkozó jogszabályi előírások teljesítésére, az azokban rögzített követelmények végrehajtására a nukleáris non-proliferációs szempontok figyelembevételével.
A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően 2016. augusztus 1-től megkezdődött a 4. blokk várhatóan 26 napig tartó éves felülvizsgálata (főjavítása), amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában. A felülvizsgálatot az Országos Atomenergia Hivatal a jogszabályi követelmények alapján folyamatosan felügyeli, ellenőrzi.
Az Országos Atomenergia Hivatal – a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft kérelmére – elindította az „RHFT üzemeltetési engedély iránti kérelem” engedélyezési eljárást. Az érvényes jogszabályok szerint erről értesíteni kell minden ismert ügyfelelet. Az ügyfelek számára tekintettel, az OAH hirdetmény útján értesíti az érintetteket. A hirdetmény elérhető Püspökszilágy és Kisnémedi község Önkormányzatának hirdetőtábláján, az OAH portáján és honlapján (www.oah.hu), valamint a közigazgatási hirdetmények oldalán (http://hirdetmeny.magyarorszag.hu).
2016. július 14-én a Paksi Atomerőmű 1. blokkja irányítástechnikai berendezés meghibásodása miatt automatikusan, a terveknek és a nukleáris biztonsági előírásoknak megfelelően leállt. A hiba pontos behatárolását és elhárítását megkezdték. Az eset a védelmi rendszerek automatikus működését nem igényelte, a blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve. A reaktor jelenlegi, a nukleáris biztonsági szabályok szerint beállított üzemállapota időkorlátozás nélkül fenntartható, a javítás elvégezhető. A blokkot a hiba feltárását és kijavítását követően az OAH hatósági felügyelete mellett fogják visszaindítani.
A Paksi Atomerőmű 1. blokkján befejezték a kedden meghibásodott egyik generátor gerjesztőgépének cseréjét és a blokk 2016. július 7. 18:06 órakor elérte a névleges teljesítményét. Mint arról kedden beszámoltunk, a blokk kedd óta csökkentett, 50 %-os teljesítménnyel üzemelt. Az eset a védelmi rendszerek működését nem igényelte, a blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve, a javítás cserével elvégezhető volt. Az esemény a nukleáris biztonságot nem érintette.
A legutóbbi kutatások eredményeit mutatták be az Országos Atomenergia Hivatal műszaki-tudományos háttértámogató intézményei a június 7-én és június 28-án megtartott tudományos szemináriumon számos olyan témában, melyek az OAH hatósági feladataihoz szorosan köthetők.
2016.07.05-én a Paksi Atomerőmű 1. blokkján az egyik generátornál problémát észleltek. A probléma feltárásához a generátorhoz tartozó turbinát leállították, így a blokk csökkentett teljesítményen egy turbinával üzemel. Az eset a védelmi rendszerek működését nem igényelte, a blokk biztonsága nem volt és nincs veszélyeztetve, ez az üzemállapot időkorlátozás nélkül fenntartható, a javítás elvégezhető. Az esemény a nukleáris biztonságot nem érintette.
2016. június 20-24. között került sor a Paksi Atomerőműben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség újonnan felvételt nyert nukleáris biztosítéki ellenőreinek képzésére. Az ötnapos tanfolyam gyakorlati oktatását a NAÜ négy instruktora, valamint a NAÜ Biztosítéki Oktatási Részlegének vezetője, Jean Maurice Crete tartotta. A képzés lebonyolításában az atomerőmű Nukleáris Biztonsági Osztályának és az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Védettségi, Non-proliferációs és Veszélyhelyzet-kezelési Főosztályának munkatársai is aktív szerepet vállaltak.
2016. június 24-én került sor arra a sajtótájékoztatóra, amelynek témája a teljes magyar nukleárisbaleset-elhárítási rendszert felülvizsgáló kéthetes EPREV-misszió eredményeinek bemutatása volt. A missziót vezető Chris Dijkens kiemelte: Magyarország felkészült a nukleáris és radiológiai veszélyhelyzetek kezelésére.