Három évvel ezelőtt interjút készítettünk Michael R. Johnsonnal, a 2015-ös IRRS-misszió vezetőjével. Az akkori delegációhoz képest most kevesebb szakértő érkezett Magyarországra, valamint feleannyi idő alatt kell a munkával végezniük. Egy hét alatt a felülvizsgálat és a számos személyes interjú elvégzése mellett össze kell állítani az újabb jelentés tervezetét is. A felülvizsgálati misszió kapcsán újból interjúra invitáltuk Michael R. Johnsont, hogy osszon meg pár érdekességet velünk.
Az atomerőművet üzemeltető, atomprogramot végrehajtó, illetve tervező államok nukleáris országprofilját (Country Nuclear Power Profiles) tartalmazó kiadványt a NAÜ évente aktualizálja. A legújabbat 2018 szeptemberében tették közzé.
Hazánkban – a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ajánlásának megfelelően – az Országos Atomenergia Hivatal javaslatára egy új radioaktív hulladék kategória, a „nagyon kis aktivitású radioaktív hulladékok” osztálya került bevezetésre. A lakosság tájékoztatása érdekében szakmai összefoglalót készítettünk.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által összeállított szakmai delegáció az egyhetes misszió alatt azt vizsgálja majd, hogy a korábbi, 2015-ös, teljes hatósági rendszert felülvizsgáló IRRS-misszió ajánlásai milyen mértékben teljesültek, hasznosultak.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 62. közgyűlésén a tagállamok elfogadták azokat a kulcsfontosságú határozatokat, amelyek az elkövetkezendő években tovább erősíthetik a NAÜ nukleáris tudomány és technológia, a nukleáris biztonság és a védettség, valamint a biztosítékok terén végzett tevékenységét. A közgyűlés ismét lehetőséget biztosított arra, hogy az Országos Atomenergia Hivatal számos felsővezetői szintű kétoldalú találkozót tartson azon hatóságok képviselőivel, amelyekkel kétoldalú nemzetközi szerződés, illetve szakmai megállapodás van hatályban.
Az Országos Atomenergia Hivatal közmeghallgatást tart 2018. október 9-én (kedden), 16:00 órai kezdettel a „KKÁT 1-24 kamrás kiépítésének üzemeltetési engedély kérelme” tárgyú, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. kérelmére a paksi Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója (KKÁT) 1-24 kamrás kiépítésének üzemeltetési engedélyére vonatkozóan indult eljáráshoz kapcsolódóan. A közmeghallgatás helyszíne Paks Város Önkormányzatának nagyterme (7030 Paks, Dózsa György út 55-61.).
A delegációt 2018. szeptember 12-én Hullán Szabolcs, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgató-helyettese fogadta, amelyet WANG Yiren, a kínai nukleáris hatóság alelnöke vezetett. A megbeszélések témái között szerepelt a kínai és a magyar atomenergia-ipar áttekintése: a nukleáris biztonság és védettség szabályozása és szervezése, valamint a két ország együttműködési lehetőségei a nukleáris szabályozás terén.
Szeptember 10-11-én Magyarországra látogatott a finn nukleáris hatóság (STUK) delegációja. A magyar és finn szakemberek immáron hatodik alkalommal találkoztak, hogy az újépítésű orosz blokkok hatósági engedélyezési és felügyeleti tapasztalatait megosszák egymással.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy új útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. A „Nukleáris létesítményekben üzemelő felvonók építéshatósági és -felügyeleti eljárása” című útmutató célja, hogy – ajánlásokat adva a nukleáris létesítményekben üzemelő felvonók építéshatósági felügyeletével kapcsolatosan – egyértelművé tegye a hatósági elvárásokat, és ezzel elősegítse az érvényes előírásokban meghatározott nukleáris biztonsági kritériumok teljesülését.
Az Országos Atomenergia Hivatal egy új útmutató-tervezetet tett közzé nyilvános véleményezés céljából. Az „Atomerőművek és kiégett üzemanyag átmeneti tárolására szolgáló létesítmény berendezéseinek hegesztése” című útmutató az atomerőművi és a kiégett üzemanyag átmeneti tárolására szolgáló létesítmény általános felhasználási gyakorlatának megfelelő acélminőségek hegesztésére ad általános útmutatást.
2018. szeptember 11-én az Országos Atomenergia Hivatal az új atomerőművi blokkok építésével kapcsolatban nemzetközi nukleáris biztosítéki egyeztetésnek (Safeguards by design workshop) adott otthont. A találkozón a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, az Európai Bizottság, a finn sugárvédelmi hatóság (STUK), a Paks II Zrt., az ASE Joint Stock Engineering Company és az OAH képviselői vettek részt. A találkozó célja az volt, hogy segítse a hazai és nemzetközi nukleáris biztosítéki kötelezettségek világos értelmezését, elősegítve ezzel azok betartását és figyelembe vételét (pl. a nukleáris anyagok felhasználásának folyamatos megfigyelését biztosító eszközök elhelyezésének műszaki feltételei) már az atomerőmű tervezési fázisában. A találkozó lehetőséget biztosított nemzetközi tapasztalatok cseréjére és a következő lépések meghatározására.