2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2024.11.25
NAÜ-közlemény az ukrán helyzetről
2024.09.24
Összefoglaló jelentést tett közzé a NAÜ az ukrán helyzetről
2025.03.13
Hirdetmény a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult eljárásban hozott döntésről
2025.03.10
Hirdetmény a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult eljárásban hozott döntésről
2025.02.28
Hirdetmény az érintettek személyes megjelenése nélkül tartott közmeghallgatásról
2025.02.06
P2-HA00759 számú határozat
Dr. Rónaky Józsefet 1999 szeptemberében nevezték ki az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatói posztjára. Az azóta eltelt 14 esztendő alatt jelentős események történtek a hivatal életében, a szervezet átalakult, sok új munkatárs jött, sokan mentek nyugdíjba. Mindemellett úgy sikerült folyamatosan fejleszteni az OAH szakmai felkészültségét, hogy közben az emberi értékeit is megőrizte a szervezet.
2013. május 27-től két héten keresztül az Amerikai Egyesült Államokból, Angliából, Ausztráliából, Franciaországból, Németországból és Szlovéniából érkezett szakértők vizsgálják a nukleáris és radioaktív anyagok, valamint a kapcsolódó létesítmények fizikai védelmének hazai rendszerét. A felülvizsgálatra Magyarország kérése alapján kerül sor. A hivatalos megnyitóra Denis Flory, a NAÜ főigazgató-helyettese is hazánkba érkezett, valamint az eseményen részt vett dr. Csuday Balázs, rendkívüli és meghatalmazott nagykövet, állandó ENSZ képviselő is.
2013. május 22-24. között a veszélyes sugárforrások fizikai védelmével kapcsolatos szimulációs gyakorlatra került sor az Országos Atomenergia Hivatal szervezésében. A gyakorlaton résztvevő reagáló erők és nagy közbiztonsági kockázatot jelentő sugárforrások birtokosai azt tesztelhették, hogy mit tennének a sugárforrásra irányuló támadáskor. A résztvevőknek alkalmuk volt az esetleges hiányosságok felderítésére, javaslatokat tehettek a fizikai védelmi rendszer fejlesztésére, hatékonyságának növelésére, illetve az érintett szervek az illetékességi területükön található kiemelt közbiztonsági kockázatú tevékenységet végző cégeket jobban megismerhették.
2013. május 23-án Veszprémben került sor az „Atomenergiáról – mindenkinek” konferenciasorozat idei első rendezvényére. Az Országos Atomenergia Hivatal, a Pannon Egyetem, valamint a TIT Stúdió Egyesület együttműködésével megvalósult ismeretterjesztő konferencián közel kétszázan vettek részt. Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora köszöntőjében felhívta a diákok figyelmét arra, hogy a munkaerőpiacon milyen jelentős igény van azokra a szakemberekre, akik természettudományi karon szerezték diplomájukat. Biztos állás, jó kereset és karrierlehetőség várja a megfelelő végzettséggel rendelkezőket, ugyanakkor sok cég magyarországi jelenlétét is meghatározza, hogy elegendő szakember áll-e rendelkezésre – hangsúlyozta dr. Friedler Ferenc. Dr. Rónaky József, az OAH főigazgatója megnyitójában reményét fejezte ki, hogy az előadások felkeltik majd a hallgatóság érdeklődését a természettudományok és az atomenergia iránt.
2013. május 16-án sikeresen lezajlott az Országos Atomenergia Hivatal által szervezett BOOSTER gyakorlat, amellyel a legújabb technológiák kerültek Magyarországra kipróbálásra. A feltételezett sugárszennyezéses, robbantásos merénylet szimulációja során a BOOSTER rendszer támogatta a hatékony, gyors és megalapozott döntéshozatalt. A rendszer bebizonyította, hogy a különböző technológiákat, szoftvereket és kommunikációs megoldásokat integrálva hatékonyabban működhet az emberi életek védelmében (akár egy robbantásos merénylet, akár egy nukleáris baleset után), mint a jelenleg rendelkezésre álló eszközök.
2013. május 16-án 9 órai kezdettel kerül sor az Országos Atomenergia Hivatal által szervezett szimulációs gyakorlatra, amely egy feltételezett robbantásos, sugárszennyezéses merénylet kezeléséhez kapcsolódó demonstrációs gyakorlat, az Európai Unió 7. kutatási keretprogramban fejlesztett legújabb technológiák bemutatásával. Az eseményhez kötődően dr. Horváth Kristóf, az OAH főigazgató-helyettese 10.30 órakor sajtótájékoztatót tart.
Az Országos Atomenergia Hivatal nyolcadik alkalommal, 2013. május 7-én tartott szemináriumot azoknak az intézményeknek, amelyekre műszaki szempontból támaszkodhat a hatósági feladatainak elvégzése során. A szakmai rendezvényen a nukleáris fegyverek elterjedése elleni küzdelemmel (non-proliferáció) és a nukleáris védettséggel kapcsolatos kutatási eredményeket ismerhették meg a résztvevők.
A magyar kormány nevében az Országos Atomenergia Hivatal meghívta a NAÜ Nemzetközi Fizikai Védelmi Tanácsadó Szolgálatát (IPPAS - International Physical Protection Advisory Service) 2013 május-júniusára, hogy véleményezze a nukleáris és más radioaktív anyagok, valamint a kapcsolódó létesítmények fizikai védelmének hazai rendszerét. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség elfogadta a felkérést. A misszió előkészítése 2012 szeptemberében kezdődött az általános kérdések megtárgyalásával, majd a további pontosítás érdekében egy előkészítő ülésre került sor 2013 januárjában. A NAÜ saját szakértőinek hatékony felkészülését segítendő 2013 áprilisában az OAH átadott a NAÜ részére egy előzetes információs csomagot, amely részletes áttekintést ad az atomenergia hazai alkalmazásáról, valamint a jogi és hatósági rendszerről.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Üzemzavari és Veszélyhelyzeti Központjának vezetője, Elena Buglova, valamint Florian Baciu, a Központ munkatársa 2013. április 19-én látogatást tett az Országos Atomenergia Hivatalnál. A vendégeket Németh Gábor, a bécsi ENSZ-misszió munkatársa kísérte. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által szervezett program keretében a NAÜ szakértői megtekintették az OAH Veszélyhelyzeti Intézkedési, Gyakorló és Elemző Központját (CERTA), amelynek működéséről részletes tájékoztatást kaptak.
Az Országos Atomenergia Hivatal által szervezett 2013. április 17-i szemináriumon elhangzott előadások a kutatás-fejlesztési projektek és együttműködések eredményeit mutatták be olyan területeken, mint az üzemeltetés biztonsága, a nukleáris baleseti helyzetek elemzése, a szilárdsági számítások és anyagvizsgálatok témaköre. A szakmai rendezvény lehetőséget biztosított azoknak a javaslatoknak a bemutatására is, amelyek a nukleáris biztonságra vonatkozó szabályozásokat érintették
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség égisze alatt működő Nukleáris Biztonsági Egyezmény keretében a tagországoknak háromévente Nemzeti Jelentésben kell számot adniuk arról, hogy hogyan feleltek meg az egyezményben foglaltaknak. A hazánkról szóló jelentés elkészítését az Országos Atomenergia Hivatal koordinálja. Az OAH főigazgatója által 2013. április 15-re összehívott ülésén a Tudományos Tanács (a főigazgató tanácsadó testülete) egyhangúan támogatta a jelentéstervezetet.