A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően 2019. február 4-től megkezdődött a 4. blokk 2019. évi nagykarbantartása (főjavítása), amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában. A főjavítást az előzetes terveknek megfelelően teljes zónakirakás mellett, a reaktortartály ciklikus vizsgálatával egybekötve hajtják végre. Az Országos Atomenergia Hivatal a jogszabályi követelmények alapján folyamatosan felügyeli a blokk leállítását, indítását és a fűtőelemcserével, karbantartással kapcsolatos összes tevékenységet.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség a szeptemberi IRRS-misszióról szóló végleges jelentést megküldte az Országos Atomenergia Hivatalnak, amelyet elérhetővé tettünk honlapunkon. A NAÜ által összeállított szakmai delegáció azt vizsgálta, hogy a korábbi, 2015-ös, teljes hatósági rendszert felülvizsgáló IRRS-misszió ajánlásai milyen mértékben teljesültek, hasznosultak
2019. január 22-én és 23-án az Országos Atomenergia Hivatal székházában került sor arra a szakmai rendezvényre, amelyen az új blokkok tervezésében részt vevő orosz szervezetek tájékoztatót tartottak a Paks II. projekt kiemelt tervezési területeiről és folyamatairól.
2019. január 15-18. között a Nyugat-európai Nukleáris Hatóságok Szövetsége (WENRA) kutatóreaktorok referenciaszintjeinek meghatározásával foglalkozó munkacsoportjának találkozójára került sor az Országos Atomenergia Hivatalban. A munkacsoport összehasonlítja és értékeli a tagországok jogi és hatósági keretrendszerét, valamint hatósági gyakorlatát a kutatóreaktorok tekintetében. A fő célkitűzés az, hogy európai szinten harmonizálják a kutatóreaktorokra vonatkozó szabályozásokat, egy referenciaszint-csomag összeállításával. A találkozón 10 ország 14 szakembere vett részt.
A dél-afrikai Nemzeti Nukleáris Hatóság felkérésére a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértői missziót szervezett, amelynek célja az volt, hogy a nukleáris hatóság kommunikációs kompetenciájának fejlesztéséhez nyújtson segítséget. A 2019. január 14-17. között tartott misszió delegációjában a NAÜ szakértője mellett a STUK finn hatóság kommunikációs vezetője, valamint az Országos Atomenergia Hivatal tájékoztatási felelőse is részt vett.
Az Országos Atomenergia Hivatal évindító sajtótájékoztatóján Fichtinger Gyula kiemelte: az év folyamán az atomenergia felhasználása minden területen biztonságosan történt. Az elvégzett jelentős hatósági munkát jól mutatja, hogy 1816 ellenőrzést végzett és 1601 engedélyt adott ki az OAH.
2018. december 3-tól 7-ig a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szervezésében került sor a “Nemzetközi konferencia a radioaktív anyagok védettségéről” elnevezésű rendezvényre Bécsben, az Országos Atomenergia Hivatal szakértőinek részvételével.
Az idei második Atomenergiáról – mindenkinek rendezvényünket Győrben tartottuk, amelyen az eddigi legnagyobb létszámú közönség, összesen 360 diák és tanár vett részt. A Széchenyi István Egyetem támogatásával létrejött rendezvényen az előadások mellett interaktív kiállításon szerezhettek ismereteket a résztvevők.
Egy új és egy felülvizsgált útmutató kiadásáról döntött az Országos Atomenergia Hivatal. A honlapon elérhető az „Új atomerőmű üzemeltetési feltételei és korlátai” című új útmutató, valamint az „Útmutató az INES-minősítés elvégzéséhez nukleáris és radiológiai események kapcsán” című útmutató felülvizsgált változata.