A hírlevélben foglalkozunk többek között a nukleáris létesítmények 2023-as biztonsági teljesítményének értékelésével, a jogszabályváltozásokkal, az OAH-n belüli szervezeti változásokkal, az OAH kommunikációs eszközeinek fejlesztésével, nukleárisbaleset-elhárítási tevékenységgel, a Paksi Atomerőmű 4. blokkján bekövetkezett védelmi működéssel, a Paks II. projekt kapcsán a zónaolvadék-csapda gyártóművi átvételével, valamint a reaktortartály gyártásközi ellenőrzésével és azok hatósági felügyeletével, továbbá a Budapesti Kutatóreaktor lejáró üzemeltetési engedélyét kiváltó új üzemeltetési engedély kiadásával.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség legutóbbi közleménye szerint a Zaporizzsjában tartózkodó NAÜ-szakértők sűrű füstöt láttak a Zaporizzsjai Atomerőműnél (ZNPP), amellyel kapcsolatban azt a tájékoztatást kapták, hogy feltehetőleg dróntámadás történhetett az erőmű egyik hűtőtornya ellen. A NAÜ szakértői azonnali hozzáférést kértek a hűtőtornyokhoz, hogy felmérhessék a károkat. A ZNPP a NAÜ-nek megerősítette, hogy nem áll fenn megemelkedett sugárzás kockázata, nincs radioaktív anyag a terület közelében. A bejárásra a tűzesetet követő napon, augusztus 12-én került sor, a szakértők nem találtak drón maradványokat. Rafael Mariano Grossi, a NAÜ főigazgatója megerősítette, hogy a mostani eset nincs hatással a nukleáris biztonságra, ugyanakkor hangsúlyozta közleményében, hogy „ezek a meggondolatlan támadások veszélyeztetik az erőmű nukleáris biztonságát és növelik a nukleáris baleset kockázatát.”
2024. augusztus 11-én, 9:45 és 16:30 között az MVM Paksi Atomerőmű 1., 2. és 4. blokkja összesen 300 MW menetrend szerinti leterhelésben vett részt a rendszerirányító (MAVIR) kérésére. Ezt követően a blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. A blokkok biztonsága nem volt veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
2024. augusztus 10-én, 9:45 és 16:15 között az MVM Paksi Atomerőmű 1., 2. és 4. blokkja összesen 300 MW menetrend szerinti leterhelésben vett részt a rendszerirányító (MAVIR) kérésére. Ezt követően a blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. A blokkok biztonsága nem volt veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott az LG Toray Hungary Battery Separator Kft. kérelmére indult, D-szintű fizikai védelmi rendszer átalakításának engedélyezésére irányuló eljárásban. Az eljárás a kormány 65/2018. (IV.4.) Korm. rendelete alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
2024. július 28-án, 12:00 és 15:15 között az MVM Paksi Atomerőmű négy blokkja összesen 200 MW menetrend szerinti leterhelésben vett részt a rendszerirányító (MAVIR) kérésére. Ezt követően a blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. A blokkok biztonsága nem volt veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
2024. július 21-én, 14:15 és 14:45 között az MVM Paksi Atomerőmű négy blokkja összesen 100 MW menetrend szerinti leterhelésben vett részt a rendszerirányító (MAVIR) kérésére. Ezt követően a blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. A blokkok biztonsága nem volt veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
2024. július 18-án, 14:30 és 16 óra között az MVM Paksi Atomerőmű négy blokkja összesen 100 MW menetrend szerinti leterhelésben vett részt a rendszerirányító (MAVIR) kérésére. Ezt követően a blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. A blokkok biztonsága nem volt veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
Magyarország uniós elnökségének féléve alatt az Országos Atomenergia Hivatal vezeti az Európai Unió nukleáris ügyekkel foglalkozó munkacsoportját. Az első ülésen a soron következő féléves időszak munkaprogramjáról adott áttekintést Balczó Béla András kabinetfőnök.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közleménye szerint a zaporizzsjai atomerőmű arról adott tájékoztatást, hogy július 3-án több drón csapódott be személyi sérülést és kisebb erdőtüzet okozva a létesítmény közelében. A támadás az atomerőmű mellett lévő transzformátor-állomásban tett kárt. A létesítményt jelenleg egy 750 kilovoltos vezeték látja el a hűtéshez is szükséges árammal, valamint az erőmű számára továbbra is elérhető egy 330 kilovoltos tartalékvezeték. A NAÜ helyszínen tartózkodó szakértői a létesítmény telephelyén belüli károkról nem tettek jelentést. „Rendkívül aggasztó, hogy ezek a dróntámadások folytatódnak, annak ellenére, hogy egyértelmű veszélyt jelentenek az enerhodari lakosságra, valamint a zaporizzsjai atomerőmű biztonságára nézve. A támadásokat azonnal abba kell hagyni.” – jelentette ki Grossi főigazgató.
2024. július 7-én elvégzett szekunderköri karbantartást és javítást követően a Paksi Atomerőmű 2. blokkja újra névleges teljesítményen üzemel. A blokk biztonsága nincsen veszélyeztetve, a tevékenységnek környezetre gyakorolt hatása nem volt.