2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2024.11.25
NAÜ-közlemény az ukrán helyzetről
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség égisze alatt működő Nukleáris Biztonsági Egyezmény keretében a tagországoknak háromévente Nemzeti Jelentésben kell számot adniuk arról, hogy hogyan feleltek meg az egyezményben foglaltaknak. A hazánkról szóló jelentés elkészítését az Országos Atomenergia Hivatal koordinálja. Az OAH főigazgatója által 2013. április 15-re összehívott ülésén a Tudományos Tanács (a főigazgató tanácsadó testülete) egyhangúan támogatta a jelentéstervezetet.
Az Országos Atomenergia Hivatal a TIT Stúdió Egyesülettel és a veszprémi Pannon Egyetemmel 2013. május 23-án ismeretterjesztő konferenciát rendez „Atomenergiáról – mindenkinek” címmel. Az immár tizenkettedik alkalommal rendezett regionális konferencián neves előadók tekintik át mindazokat a területeket, amelyek gyakran előfordulnak a médiában és érdekelhetik a lakosságot. A konferencia helyszíne a Pannon Egyetem Polinszky terme.
A kiadványban részletes írás található többek között a Paksi Atomerőmű I. blokkjának üzemidő-hosszabbításáról, a második alkalommal megrendezett bécsi soron kívüli felülvizsgálati értekezletről, valamint a Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló első felszín alatti tárolóterének megnyitásáról.
Az Országos Atomenergia Hivatal, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontja (MTA EK) az eddigi sikeres együttműködés megújításáról és kiszélesítéséről határozott. A megújított megállapodást dr. Rónaky József, az OAH főigazgatója, valamint dr. Horváth Ákos, az MTA EK főigazgatója 2013. április 11-én írta alá.
Dr. Horváth Kristóf, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgató-helyettese látta el az elnöki feladatait annak a Műszaki Értekezletnek, amelyre a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szervezésében került sor. A 2013. április 8-12. között tartott szakmai rendezvényen 28 országból 41 résztvevő a nukleáris védettségi kultúra önértékelésére kidolgozott módszerről tárgyalt.
Tíz évvel ezelőtt következett be az atomenergia magyarországi alkalmazásának eddigi legjelentősebb, a nemzetközi skálán INES 3 kategóriába sorolt üzemzavara, amely sajátosságai folytán méltán került és maradt hosszú időn keresztül a hazai és nemzetközi szakmai és közönségérdeklődés fókuszában.
Az Országos Atomenergia Hivatal álláspályázatot hirdet nukleáris biztonsági felügyelői munkakör betöltésére. A pályázat benyújtásának határideje 2013. április 22.
A kétnapos szakmai programon résztvevő vendégek látogatást tettek az Országos Atomenergia Hivatalnál is, ahol tájékoztatást kaptak az OAH nukleáris létesítmények biztonságát szavatoló tevékenységéről, valamint a paksi üzemidő-hosszabbítás terén játszott szerepéről.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) „Nuclear Trade Analysis” programjának keretein belül az Országos Atomenergia Hivatal szervezésében 2013. április 3-án került sor arra a szakmai rendezvényre, amelyen a hazai nukleáris kettős felhasználású (békés célokat szolgáló, illetve ettől eltérően is felhasználható) termékek, technológiák előállításával, illetve forgalmazásával foglalkozó hazai cégek kaptak tájékoztatást a program részleteiről. Az előadások során a résztvevők olyan, a proliferáció (nem békés célú felhasználás) elleni harchoz kötődő információkkal ismerkedhettek meg, amelyeket saját munkájuk során is jól hasznosíthatnak.
2013. április 5-én az Országos Atomenergia Hivatal szervezésében hatósági fórumra került sor, amely lehetőséget teremtett arra, hogy az OAH munkatársai mellett a különböző hatóságoktól érkező szakemberek tájékoztatást adjanak azokról – a saját területükön történt – változásokról, amelyek az atomenergia felhasználását is érintették.
Magyarország rendszeres támogatást nyújt a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) nukleáris biztosítéki rendszeréhez. A magyar támogató program részeként az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) – a NAÜ-vel közösen – ismét továbbképzést tartott a NAÜ ellenőrei számára.
2013. március 20-22. között japán szakemberek delegációját fogadta Országos Atomenergia Hivatal. A japán kezdeményezés alapján szervezett szakmai látogatás elsődleges célja az volt, hogy a fukusimai katasztrófa következményeinek megoldásához nyújtson szakmai támogatást az OAH, nemzetközileg is hasznosítva a sérült fűtőelemekkel kapcsolatos hazai tapasztalatokat.