Megkezdődött a „Bab Al Maghrib" gyakorlat, amelynek során nemzetközi szervezetek, valamint a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) és tagországai, továbbá Marokkó azt tesztelik, hogy egy piszkosbomba robbantását követő veszélyhelyzetben a résztvevők hogyan reagálnának.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség támogatásával egyhetes tudományos látogatást tett hazánkban a román nukleáris biztonsági hatóság (National Commission for Nuclear Activities Control) munkatársa, Petre Min. A szakember az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszer felépítéséről és fontosabb feladatairól, valamint az október elején megtartott ONER-3-2013 Nemzeti Nukleárisbaleset-elhárítási Gyakorlatról kapott átfogó tájékoztatást.
A hatályos előírások lehetővé teszik, hogy a jogszabályban előírt feltételek teljesítése esetén a blokk a tervezett üzemidőn (30 év) túl tovább működhessen. Az MVM PA Zrt. elvégezte a szükséges vizsgálatokat és elemzéseket, amelyek alapján az Országos Atomenergia Hivataltól kérte a 2. blokk 2034. december 31-ig történő további üzemeltetésére az engedélyt.
Koblinger László, az Országos Atomenergia Hivatal nyugalmazott főigazgató-helyettese vehette át idén a Magyar Tudományos Akadémia és a Paksi Atomerőmű Rt. által 1999-ben alapított Wigner Jenő-díjat. Az elismerést olyan szakemberek, kutatók kapják, akik tevékenységükkel maradandót alkottak a magyar nukleáris energetika és fizika terén.
Az Országos Atomenergia Hivatal a TIT Stúdió Egyesülettel és a Miskolci Egyetemmel közösen 2013. november 29-én ismeretterjesztő konferenciát rendez „Atomenergiáról – mindenkinek” címmel. Az immár tizenharmadik alkalommal sorra kerülő regionális konferencián neves előadók tekintik át mindazokat a területeket, amelyek gyakran előfordulnak a médiában és érdekelhetik a lakosságot. A konferencia helyszíne a Miskolci Egyetem XXXIII. előadója.
2013. november 4-én az utolsó nagy dúsítású fűtőelem szállítmány is elhagyta Magyarország területét, ezzel befejeződött a 2008 óta zajló projekt. Az Amerikai Egyesült Államok által nyújtott anyagi és szakmai segítséget igénybe véve magyar, orosz és cseh szakemberek közreműködésével sikerült elszállítani a magas dúsítású fűtőelemeket a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont által üzemeltetett csillebérci Budapesti Kutatóreaktorból.
2013. október 19-én negyedik alkalommal rendezték meg a ReGeneráció – Kormányzati Karrier Expót, amelyen az Országos Atomenergia Hivatal is részt vett. A rendezvény célja, hogy a minisztériumok és a kormányhivatalok bemutassák a fiatalok számára a közszolgálati munka- és karrierlehetőségeket.
2013. október 14-én a Külügyminisztérium adott otthont a Magyar Japán Energetikai Szemináriumnak, amelyre hazánkba érkezett a Japán Atomenergia Bizottság alelnöke, Tatsujiro Suzuki is. Magyarországi programja részeként ellátogatott az Országos Atomenergia Hivatalhoz, ahol a hivatal működéséről Horváth Kristóf főigazgató-helyettes és Petőfi Gábor főosztályvezető adott rövid áttekintést.
Közel egyhetes látogatást tett hazánkban a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség két munkatársa. A hivatalos program szerint az indonéz szakemberek a Nemzeti Nukleárisbaleset-elhárítási Gyakorlaton vettek részt. A gyakorlat első üteme során betekintést nyertek az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és az Országos Atomenergia Hivatal veszélyhelyzeti működésébe. A második ütemet Pakson követhették végig a vendégek, majd a hazai program lezárásaként a nukleáris veszélyhelyzet-kezelésről kaptak részletes tájékoztatást az OAH-nál.
Sikeresen vizsgázott a védelmi igazgatás valamennyi szerve az ONER-3-2013 gyakorlaton, amelyet október 7-9. között szervezett a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Atomenergia Hivatal és az MVM PA Zrt. A gyakorlat igazolta, hogy a hazai szakemberek kiválóan felkészültek és azonnal bevethetőek egy esetleges nukleáris veszélyhelyzet esetén.
2013. október 8-án a Nemzeti Nukleárisbaleset-elhárítási Gyakorlatról tartott sajtótájékoztatót Bakondi György, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának vezetője, valamint Fichtinger Gyula, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója. Kiemelték: az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszer (ONER) jól vizsgázott, a szakemberek felkészültsége és a rendszer működése is kielégítő volt.
Október elején országos gyakorlaton készülnek fel a szakemberek egy esetleg bekövetkező nukleáris baleset elhárítására. A feltételezés szerint a Paksi Atomerőműben baleset történik, amelynek nyomán nukleáris veszélyhelyzet alakul ki.