A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) 2024. szeptember 4-én egy új jelentést tett közzé a nukleáris biztonság és védettség garantálására tett törekvéseiről az ukrajnai konfliktus során, két évvel azután, hogy Rafael Mariano Grossi főigazgató ellátogatott a frontvonal mögé annak érdekében, hogy biztosítsa a NAÜ jelenlétét a Zaporizzsjai Atomerőmű (ZNPP) területén és segítsen megelőzni egy nukleáris balesetet. A 28 oldalas jelentés kiemeli a NAÜ tevékenységeivel kapcsolatos kihívásokat és eredményeket Európa legnagyobb atomerőművének védelmével kapcsolatban.
2024. szeptember 22-én, 11:00 és 16:00 óra között az MVM Paksi Atomerőmű 1., 2. és 4. blokkja összesen 150 MW menetrend szerinti leterhelésben vett részt a rendszerirányító (MAVIR) kérésére. Ezt követően a blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. A blokkok biztonsága nem volt veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
2024. szeptember 21-én, 13:00 és 15:00 között az MVM Paksi Atomerőmű 1., 2. és 4. blokkja összesen 163 MW menetrend szerinti leterhelésben vett részt a rendszerirányító (MAVIR) kérésére. Ezt követően a blokkokat visszaterhelték a névleges teljesítményre. A blokkok biztonsága nem volt veszélyeztetve, az eseménynek környezetre gyakorolt hatása nincs.
Az Országos Atomenergia Hivatal együttműködési megállapodást írt alá 2024. szeptember 17-én az Egyesült Arab Emírségek nukleáris szabályozó hatóságával a szakmai kapcsolatok elmélyítésének céljából a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 68. Közgyűlésének margóján.
Tekintettel az Európai Unió Tanácsának magyar elnökségére, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) 68. közgyűléséhez kapcsolódó kiállításon Magyarország koordinálásával készült el az EU standja, amelyen kiállítóként az Európai Bizottság mellett Magyarország, Görögország, Litvánia és Svédország jelent meg. Hazánk részéről a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont (HUN-REN EK) hangolta össze a részvevő országok tevékenységét. A nukleáris biztonság és védettség témakörében összeállított információs anyagok mellett a szakemberek speciális, a HUN-REN EK által fejlesztett, radioaktívsugárzást-mérő szimulátort mutattak be. Emellett a kiállítás kiemelkedő témájaként mutatták be a nukleáris törvényszéki analitikát, amelyben hazánk élen jár (ezen a területen a HUN-REN EK a NAÜ együttműködő központja 2016 óta). A stand hivatalos megnyitóján Rafael Mariano Grossi, a NAÜ főigazgatója is részt vett.
Az Országos Atomenergia Hivatal elnökének meghívására 2024. szeptember 13-án Magyarországra látogatott Geoffrey Bruce Shaw, az Ausztrál Biztosítéki és Non-proliferációs (nukleáris fegyverek elterjedését megakadályozó) Hivatal vezetője.
Az EU nukleáris ügyekkel foglalkozó munkacsoportjának - a magyar EU-elnökség alatti - második ülésén a tagállamok áttekintették az ukrán nukleáris létesítmények nukleáris biztonságának és védettségének a helyzetét. Az Európai Bizottság tudományos szolgáltató szerve, a Közös Kutatóközpont tájékoztatást adott a radioaktívhulladék- és kiégett fűtőelem-kezelés fenntartható megoldásaival kapcsolatos tevékenységéről, továbbá bemutatta a nukleáris területen tevékenykedő szakképzett munkaerő fejlesztésének aktuális kérdéseit, főbb kihívásait. Ennek során felhívta a figyelmet, hogy a nukleáris szektorban a következő 10 évben közel 70.000 – 90.000 új munkaerő bevonására lehet szükség, így a nukleáris oktatás és képzés támogatása továbbra is alapvető fontosságú a legmagasabb szintű nukleáris biztonság, valamint a versenyképes európai ipar fenntartása és fejlesztése érdekében.
A Csernobili Atomerőmű környékén nagy kiterjedésben ég az erdő és az aljnövényzet. A tűz nem fenyegeti sem a leállított atomerőművet, sem a kiégett üzemanyagok tárolóhelyét. Az ukrán katasztrófavédelmi hatóságok tájékoztatója alapján elegendő emberi és műszaki erőforrás áll rendelkezésre a lángok megfékezésére. A környezeti monitoring rendszerek alapján a tűz miatt nem kerültek olyan sugárzó anyag a légkörbe, amely Magyarországot elérhetné vagy veszélyeztetné.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését. A NAÜ legfőbb döntéshozatali szervéhez, a közgyűléshez kapcsolódóan szeptember 17-18. között tudományos fórumot rendeznek, amelynek témája a nukleáris energiának a mezőgazdaságban, élelmiszertechnológiában betöltött szerepét tárgyaló „Atoms4Food” kezdeményezés. Az „Atoms4Food” célja, hogy segítse az érintett országokat az élelmezésbiztonság növelésében és a növekvő éhezés leküzdésében. Az egyhetes rendezvény alatt az országoknak lehetőségük nyílik két- és többoldalú találkozók lebonyolítására is, tovább erősítve a nukleáris területhez kapcsolódó nemzetközi együttműködéseket.
Az Országos Atomenergia Hivatal elnöke, Kádár Andrea Beatrix, valamint elnökhelyettese, Juhász László bejárást tartott szeptember 3-án a Paksi Atomerőmű főjavításon lévő 3. blokkján Horváth Péter János vezérigazgató és munkatársai kíséretében. A reaktor körüli főberendezések környezetének bejárása után az OAH elnöke megállapította, hogy a megtekintett tevékenységek jól előkészítettek, megfelelően szervezettek és a nukleáris biztonsági kérdések kezelése kiemelt figyelmet kap.