2025.07.14
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.06.30
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) tájékoztatása szerint a Zaporizzsjai Atomerőmű (ZNPP) közvetlen közelében fegyverropogást észleltek, ami a korábbiaktól eltérően intenzívebb volt, és közel egy órán keresztül tartott. (A ZNPP blokkjai nem termelnek áramot, hideg leállított állapotban vannak). A ZNPP melletti Enerhodar városát is dróntámadás érte, ahol a támadás az erőműben dolgozók szállását célozta. A NAÜ főigazgatója aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy egyre gyakoribbá váltak a dróntámadások a nukleáris létesítmények környezetében, amelyek veszélyt jelentek azok nukleáris biztonságára és védettségére. Ennek kapcsán a NAÜ közleményben emlékeztetett a februári, Csernobili Atomerőművet ért támadásra is, ahol a betonszarkofág fölé húzott új fémszarkofág sérült meg. A tetőszerkezetet ért sérülés ellenére az atomerőmű környezetében nem változott a sugárzási szint, amit a NAÜ szakértői csapatának saját mérései is megerősítettek. Az azóta eltelt öt hónapban a NAÜ szakmai támogatásával az atomerőmű üzemeltetői folyamatosan dolgoznak a károk felmérése és a rövidtávú javítás teljeskörű végrehajtása érdekében. Az ukrán hatóságok tájékoztatása szerint múlt héten a csernobili tiltott zónában kisebb tűz keletkezett, amelyet sikerült megfékezni, a háttérsugárzás szintje nem emelkedett meg. Hazánkat tekintve fontos kiemelni, hogy az Ukrajnában jelenleg működő nukleáris létesítmények mindegyike több mint 300 km-re van, a nagy távolság miatt egy esetleg bekövetkező veszélyhelyzet esetén sem várható olyan esemény, amely lakosságvédelmi intézkedéseket indokolna Magyarország területén.
Az Országos Atomenergia Hivatal 2025. június 26-án az érintettek személyes megjelenése nélkül, honlapon való közzététel útján közmeghallgatást tartott a nyilvánosság és a közigazgatási hatósági eljárás ügyfelei számára a véleményük megismerése érdekében „A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója III. ütem 3. fázisának (25-28. kamrák) üzembe helyezési engedélye iránti kérelme” tárgyú, OAHTKFO/7/2025 ügyszámú hatósági eljárásban. Az érdeklődők a 2025. június 3-án meghirdetetteknek megfelelően, június 19-től június 26. éjfélig küldhették el kérdéseiket, észrevételeiket és véleményüket a közmeghallgatás e-mail címére.
Az Országos Atomenergia Hivatal (a továbbiakban: OAH) – a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. kérelmére – döntést hozott „A püspökszilágyi Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló üzemeltetési engedély iránti kérelme” tárgyú közigazgatási hatósági eljárásban. A hatályos jogszabályok szerint erről értesíteni kell minden ismert ügyfelelet. Az ügyfelek számára tekintettel, az OAH hirdetmény útján értesíti az érintetteket. A hirdetmény elérhető az OAH honlapján (www.oah.hu), valamint a közigazgatási hirdetmények oldalán (http://hirdetmeny.magyarorszag.hu).
A hírlevélben foglalkozunk többek között a nukleáris létesítmények 2024. évi biztonsági teljesítményének értékelésével, az atomenergia alkalmazásával és annak felügyeletével kapcsolatos jogszabályváltozásokkal, a nukleáris és radiológiai baleset-elhárítási tevékenységgel. A dokumentum kiemelten tájékoztat a Paksi Atomerőmű főkeringtető szivattyújának üzemkiesésével, valamint a Paks II. projekt vonatkozásában az 5. blokki munkagödör falának repedéseivel és sarokleválásával kapcsolatosan.
Kádár Andrea Beatrix, az Országos Atomenergia Hivatal elnöke 2025. június 24-én együttműködési megállapodást írt alá az Egyiptomi Nukleáris és Radiológiai Szabályozó Hatósággal (ENRRA) a kétoldalú szakmai kapcsolatok elmélyítésének céljából. A megállapodás a két hatóság közötti információ- és tapasztalatcserére terjed ki, olyan területeket felölelve, mint az atomerőművek felügyelete, a veszélyhelyzeti felkészültség, a radioaktívhulladék-gazdálkodás, a kutatóreaktor-felügyelet, valamint a biztonsági kultúra.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, az Oktató és Szimulátor Központ (90UYH) építési engedélye és az épületben kialakításra kerülő felvonók létesítése műszaki-biztonsági engedélye iránti eljárásában. Az eljárás a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
Az Országos Atomenergia Hivatal határozatot hozott a Paks II. Atomerőmű Zrt. kérelmére indult, Betonkeverő üzem (UXC 5.1; 5.2; 5.3; 5.4 és 5.7) létesítményeinek használatbavételi engedélyezési eljárásában. Az eljárás a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartására irányuló és az azzal kapcsolatos beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló 208/2015. (VII. 23.) Korm. rendelet alapján nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy. A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben meghozott döntést az OAH hirdetményi úton közli.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szervezésében június 24–25. között tartották a ConvEx3 elnevezésű gyakorlatot, hogy átfogóan teszteljék Románia nukleárisbaleset-elhárítási és veszélyhelyzet-kezelési képességeit, valamint a résztvevő országok felkészültségét egy esetleges baleseti helyzetre. A gyakorlat forgatókönyve szerint a romániai Cernavodai Atomerőmű 1-es blokkjában egy földrengést követően súlyos nukleáris baleset történt: az esemény a nukleáris biztonsági funkciók elvesztéséhez vezetett, a láncreakciót ugyan leállították, de a reaktor hűtőrendszere működésképtelenné vált és az épület is megsérült, mindez korlátozott mértékű radioaktív kibocsátáshoz vezetett.
A Zaporizzsjai Atomerőmű (ZNPP) blokkjai hideg leállított állapotban vannak, mindemellett a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) helyszínen tartózkodó szakértői továbbra is rendszeres katonai tevékenységekről számolnak be az ukrán nukleáris létesítmények környezetében, amely kockázatosabbá teszi azok biztonsági, védettségi helyzetét.
2025. június 26-án tartotta idei első ülését az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) koordinálásával működő Országos Környezeti Sugárvédelmi Ellenőrző Rendszer (OKSER) Szakbizottsága. Az OAH székházában rendezett ülésen a Szakbizottság tagjai megtárgyalták és elfogadták a 2024. évről szóló OKSER-jelentést, amelyben a hazánkban különböző módszerekkel mért, a lakosság természetes és mesterséges eredetű sugárterhelését meghatározó sugárzási adatokat jeleníti meg és értékeli a Szakbizottság.