Két fontos változásról adott tájékoztatást a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség az elmúlt napokban a Csernobili Atomerőművel kapcsolatban. Az ukrán nukleáris hatóság arról informálta a NAÜ-t, hogy fokozatosan visszaállítják a hatósági felügyeletet a létesítmény felett, másrészt sikerült újra megoldani a személyzet váltását.
Az OAH folyamatosan követi az ukrajnai eseményeket és értékeli a létesítmények nukleáris biztonsági helyzetét. A katonai műveletek ellenére nem történt az elmúlt héten olyan esemény, ami a hazai lakosságra radiológiai kockázatot jelentett volna.
Az OAH folyamatosan követi az ukrajnai eseményeket és értékeli a létesítmények nukleáris biztonsági helyzetét. Csernobilban megoldották a személyzet váltását, ugyanakkor a telephely közelében erdőtűz keletkezett, amelyet még nem tudtak eloltani. A Zaporizzsjai Atomerőmű továbbra is orosz katonai ellenőrzés alatt van, azonban az ukrán személyzet üzemelteti.
2022. március 18-án rendkívüli WENRA-ülést rendeztek, amely az Ukrajnában zajló háború polgári nukleáris biztonságra gyakorolt hatásaival és a lehetséges radiológiai következmények témakörével foglalkozott. A rendezvényt követően március 23-án a WENRA (Nyugat-európai Nukleáris Hatóságok Szövetsége) kiadott egy közleményt a Zaporizssja Atomerőmű külső áramellátásának részleges kiesésével összefüggő biztonsági helyzetről.
Az elmúlt hetekben számos hírben foglalkoztunk az ukrán létesítmények folyamatosan változó helyzetével, mivel a közvetlen közelükben zajló harci cselekmények, illetve a létesítményeket ért támadások úgy nemzetközileg, mint a hazai lakosság körében is aggodalmat okoztak. Összefoglalónkban röviden áttekintjük a létesítmények aktuális helyzetét és a legfontosabb információkat. Ami hazánk szempontjából kiemelten fontos, hogy az Ukrajnában jelenleg működő nukleáris létesítmények mindegyike több mint 300 km-re van, közülük a legnagyobb Zaporizzsjai Atomerőmű több mint 900 km-re fekszik a magyar határtól. A nagy távolság miatt egy esetleg bekövetkező veszélyhelyzet esetén sem várható olyan esemény, amely lakosságvédelmi intézkedéseket indokolna Magyarország területén. Az ukrán nukleáris hatóság tájékoztatása szerint az országban található négy atomerőmű 15 blokkja közül 8 működik, a sugárzási szint az összes atomerőmű körül normális.
2022. március 10-én az ENSREG (Európai Nukleáris Biztonsági Hatóságok Csoportja) megtartotta harmadik rendkívüli ülését videokonferencia útján a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, a WENRA (Nyugat-európai Nukleáris Hatóságok Szövetsége) és az ukrán nukleáris szabályozó hatóság (SNRIU) részvételével. Az esemény célja a korábbi rendkívüli ülések nyomon követése, illetve az Oroszországi Föderáció Ukrajna elleni katonai agressziójával összefüggésben az ukrajnai nukleáris biztonsági helyzet további értékelése.
2022. március 10-én újabb videokonferenciára került sor Lengyelország, Szlovákia, Csehország, Szlovénia és Magyarország nukleáris hatóságainak részvételével, amelyen a szakemberek megosztották egymással az orosz-ukrán konfliktus kapcsán a nukleáris biztonsághoz és védettséghez kapcsolódó elemzéseiket, értékeléseiket, továbbá az aktuális helyzet alapján megtárgyalták a további szakértői együttműködés lehetőségeit. Az ülésen részt vettek a finn nukleáris hatóság szakemberei is.
Áramellátás nélkül is mintegy két hónapig megoldott a kiégett üzemanyagok problémamentes hőelvezetése Csernobilban, és utána sem várható jelentősebb kibocsátással járó esemény, legfeljebb a közvetlen környezetben emelkedhet meg a sugárzási szint.
Ukrajna közölte a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel, hogy Harkiv városában bombatámadásban megrongálódott egy egészségügyi és ipari felhasználásra radioizotópokat előállító új nukleáris kutatólétesítmény – mondta Rafael Mariano Grossi főigazgató. A nemzeti nukleáris szabályozóhatóság tájékoztatása szerint az incidens nem okozott sugárzásiszint-emelkedést a helyszínen.
2022. március 6-án az ENSREG megtartotta második rendkívüli ülését videokonferencia útján a NAÜ, a WENRA és az ukrán nukleáris szabályozó hatóság (SNRIU), valamint két másik megfigyelő ország (Svájc, Egyesült Királyság) részvételével. Az esemény célja a február 27-i első rendkívüli ülés nyomon követése, illetve az Oroszországi Föderáció Ukrajna elleni folyamatos és indokolatlan katonai agressziójával összefüggésben az ukrajnai nukleáris biztonsági helyzet további értékelése.
2022. március 4-i sajtótájékoztatóján a NAÜ főigazgatója, Rafael Mariano Grossi hangsúlyozta, hogy a Zaporizzsjai atomerőmű nem sérült meg az éjszakai támadásban, biztonságosan üzemel, nem jutott ki radioaktív anyag a környezetbe. A főigazgató elmondta, hogy a Zaporizzsjai atomerőmű melletti képzésre használt melléképület kapott találatot, az ott keletkezett helyi tüzet eloltották.
2022. március 3-án a lengyel nukleáris hatóság kezdeményezésére videókonferenciára került sor, amelyen a lengyel fél mellett részt vettek a cseh, a szlovák, a szlovén és a magyar hatóság vezetői és szakértői. A megbeszélések kiemelt témája volt az ukrán nukleáris létesítmények biztonsági és védettségi helyzete.